Blue Whale Challenge – niebezpieczna gra

W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawienia się zagrożeń w internecie zwaracamy się z prośbą o zwrócenie uwagi na poniższe informacje.

Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży. Owszem mogą one wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny, wpływać pozytywnie na spostrzegawczość czy koncentrację uwagi ale niestety nadmierne granie powoduje problemy z nauką, kontaktami z rodziną oraz znajomymi, może prowadzić także do uzależnienia. Gry zawierające agresję i brutalna przemoc, jak jest w przypadku „Blue Whale Challenge” czyli „niebieski wieloryb”, uczą wrogich zachowań, podnosza poziom agresji i pokazuja, że tylko przemocą można rozwiązać swoje problemy.
Gra „niebieski wieloryb” pojawiła sie w interecie i zagraża życiu  młodych ludzi. Z doniesień mediów wynika, że początek gry miał miejsce w Rosji, gdzie ponad setka młodych internautów odebrała sobie życie. Gra jest bardzo popularna. Szczególnie narażone na udział w niej są osoby o niskiej samoocenie i poczuciu własnej wartości.
Mając na uwadze niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą ta gra, zwaracamy się z prośbą do rodziców o zapoznanie się z zagrożeniami płynącymi z uczestnictwa w tej grze.
Poniżej zamieszczamy kilka pomocnych linków:
https://www.ore.edu.pl/materialy-do-pobrania/category/55-profilaktyka-agresji-i-przemocy
bezpieczeństwo w Internecie: www.dyżurnet.pl; www.akademia.nask.pl ; www.safeinternet.pl; www. cyfrowobezpieczni.pl; www.cybernauci.edu.pl ; www.bezpiecznyinternet.edu.pl