Na pięknym podlasiu

image013

Uczniowie klas III  Publicznego  Gimnazjum w Mrozach uczestniczyli w projekcie „Moja przyszłość” realizowanym przez cały ubiegły rok szkolny. W ramach tego przedsięwzięcia przystąpili do konkursu „Start w przyszłość”, który promował najciekawsze zajęcia prowadzone w ramach projektu. Znaleźli się w gronie laureatów i otrzymali nagrodę  6000 zł na  zorganizowanie wycieczki edukacyjnej.

   W dniach 18-19 sierpnia 2015 roku uczestnicy projektu wraz z koordynatorem p. Jagną Sekular i prowadzącymi innowacyjne zajęcia p. Barbarą Kuchno i p. Kataryną Branicką-Karczmarczyk wyruszyli w niezwykłą podróż, niby za miedzę, a jednak w Polskę nieznaną. Szlak wycieczki wiódł na Podlasie.

image014
image008

Najpierw w Ciechanowcu zwiedzili Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka, które powstało w 1962r. Muzeum znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku (dawna posiadłość rodziny Starzeńskich), odbudowanym ze zniszczeń wojennych w latach 1966-1969. Zbiory liczą ponad 28 000 eksponatów (w tym ponad 300 maszyn i narzędzi rolniczych), które prezentowane są zwiedzającym w 43 ekspozycjach stałych. W skansenie zgromadzono 47 zabytkowe obiekty architektury drewnianej ( XVIII – pocz. XX w.), które ulokowano w trzech zespołach, z pełnym wyposażeniem wnętrz. W parku krajobrazowym rośnie ponad 100 gatunków drzew i krzewów – w tym 19 pomników przyrody.

Następnie młodzi podróżnicy udali się do Tykocina, gdzie podziwiali odbudowany dopiero w XXI w. zamek położony na północnym brzegu Narwi. Budowla powstała na bazie drewnianej warowni z 1433r. Historia twierdzy była dość burzliwa i spowodowała, że zamek był kilkakrotnie niszczony.  W chwili obecnej znajduje się w rękach prywatnych.
Ciekawostką jest fakt, że właśnie w Tykocinie przez 13 tygodni  przechowywano ciało zmarłego króla Zygmunta Augusta – ostatniego z dynastii Jagiellonów.
Kolejnym interesującym  miejscem zwiedzania było Muzeum Historii Medycyny i Farmacji mieszczące się w zabytkowym Pałacu Branickich w Białymstoku, jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej, określanej  mianem „Wersalu Północy”, czy „Polskim Wersalem”

Na koniec dnia gimnazjaliści  dotarli do Kruszynian, gdzie podziwiali drewniany meczet, który jest najstarszym do dziś zachowanym meczetem tatarskim w Polsce, zbudowanym na planie prostokąta o wymiarach 10×13 m.

image009

 Następnego dnia przyjechali do Supraśla i w Muzeum Ikon obejrzeli m.in. ikony związane z Chrystusem, Matką Boską, z 12 najważniejszymi świętami cerkiewnymi.
 

Drohiczyn1

Byli także na św. górze Grabarce – miejscu, gdzie od stuleci podążają prawosławni pielgrzymi. Góra zasłynęła w 1710r., kiedy epidemia cholery szalała na terenach Podlasia.
Od setek lat ludzie przychodzą tu z prośbą i modlitwą o pomoc. Zostawiają swoje krzyże, pod którymi kryją się ich osobiste troski, smutki i radości. Przychodzą, aby tu znaleźć ukojenie, radość, pociechę i wzmocnienie. Najbardziej liczne pielgrzymki przybywają na Grabarkę  w święto Przemienienia Pańskiego (18/19 sierpnia), ale wierni, pielgrzymi i turyści docierają tu przez cały rok.

Ostatnim etapem wycieczki było wejście na gorę zamkową w Drohiczynie, skąd gimnazjaliści  podziwiali meandry Bugu. W karczmie „Stara baśń” zjedli podlaskie kartacze. W czasie wycieczki młodzież  poznała  obyczaje prawosławne i tatarskie, ciekawą historię ziem wschodnich i wielokulturowość naszego kraju. Był to miły akcent kończący wakacje.